Podstawowe szaty liturgiczne

Szaty liturgiczne:

KOLORY LITURGICZNE :
Biały -
Symbolizuje czystość, niewinność, radość i światło oraz nastrój świąteczny. Szat liturgicznych koloru białego używa się:
- w Mszach okresu Narodzenia Pańskiego i Wielkanocnego
-
w święta i wspomnienia Chrystusa Pana z wyjątkiem tych, które dotyczą Jego Męki
-
w święta i wspomnienia Najświętszej Maryi Panny
-
Świętych Aniołów, i świętych, którzy nie byli męczennikami
W Uroczystość Wszystkich Świętych, Św. Jana Ewangelisty, Katedry Św. Piotra, Nawrócenie Św. Pawła, Jana Chrzciciela

Czerwony -
Jest znakiem krwi i męczeństwa, jak również ognistych języków, w postaci których Duch Świętych zstąpił na apostołów w Wieczerniku. Szat liturgicznych koloru czerwonego używa się:
- w Niedzielę Palmową
- w Wielki Piątek
- Zesłanie Ducha Świętego
- W główne święta Apostołów, Ewangelistów oraz świętych męczenników

Zielony -
Symbolizuje nadzieję, młodość, sprawiedliwość oraz odrodzenie. Szat liturgicznych koloru zielonego używa się w niedziele i dni powszednie Okresu Zwykłego.

Fioletowy
Wskazuje na oczekiwanie na spotkanie z Jezusem i na ducha pokuty (kolor pokuty). Symbolizuje on również żałobę. Używa się go w Okresie Adwentu, Wielkiego Postu, na pogrzebach ( można również użyć czarnego), Dzień Zaduszny

Różowy -
Podkreśla radość z bliskości Pana i przerwę w dyscyplinie pokutnej. Używany jedynie w trzecią niedzielę Adwentu (niedziela Gaudete) i czwartą niedzielę Wielkiego Postu (niedziela Laetare)

Czarny -
Kolor żałoby. Używany na pogrzebach. Można go zastąpić fioletowym.

Złoty -
oznacza on charakter uroczystej liturgii. Używany w ważniejsze uroczystości. Czasami zastępuje inne kolory. Można go zastąpić innym kolorem.

Niebieski - Kolor maryjny.

Ubiór Ministranta

KOMŻA
jest skróconą albą o szerokich rękawach. Zastępuje albę do niższych posług. Najpierw używano jej w chórze, czyli podczas liturgii godzin, a od XIV w. także do tych wszystkich liturgicznych, dla których alba nie była wyraźnie przypisana. Symbolika komży jest taka sama co alby, a więc oznacza czystość duszy

KOŁNIERZ

Kołnierz występuje w kilku kolorach: czerwonym, zielonym, fioletowym, złotym i białym.

Pełny ubiór ministranta
KOŁNIERZ, SUTANKA I KOMŻA  DLA MINISTRANTA
, w  niektórych parafiach używana jest sutanka ministrancka.
Jest to długa do kostek suknia. Poza sutankami ministranci mogą używać kołnierzy i spódnic. Ich kolor zależy od koloru liturgicznego danego dnia. W wielu diecezjach sutanka nazywana jest inaczej.

Występuje w różnych kolorach.

LEKTOR:
Alba i cingulum


KSIĄDZ

Sutanna

ALBA
 z łac. albus - biały. Alba jest symbolem czystości duszy będącej w stanie laski uświęcającej, zdobytej przez krew Baranka (Ap 7,14), której nagrodą będzie uwielbienie w niebie.  Jest ona długą, białą szatą, sięgającą do kostek, z długimi rękawami. Taka ukształtowała się we wszystkich obrządkach ze starożytnej tuniki, noszonej tak przez mężczyzn jak i przez kobiety.   W zależności od kroju uzupełniana humerałem. Ma oznaczać podobieństwo do Boga, który "światłem jest okryty jak płaszczem" (Ps 104,2), do Chrystusa, który przemienił się na górze Tabor i jego szaty były białe jak śnieg. Jest znakiem sprawiedliwych męczenników. Modlitwa przeznaczona do odmawiania przy jej ubieraniu mówi: "Wybiel mnie, Panie, i oczyść serce moje, ażebym we krwi Baranka wybielony, mógł zasłużyć sobie na radość wieczną"

STUŁA
Występuje w różnych kolorach

ORNAT
Występuje w różnych kolorach:Humerał - płócienna chusta


Dalmatyka - wierzchna szata diakona


STRONA W BUDOWIE> CIĄG DALSZY NASTAPI.
 
zamknij